
Miért nem bogár a „büdösbogár”?
A mezei poloska (általában a büdösbogarak családjába tartozó rovarok, mint például a barna mezei poloska) rovar, nem pedig bogár, noha sokszor „büdösbogárnak” hívják őket. A rovarok osztályába tartoznak, de a rendszertan szempontjából a poloskák a félfedelesszárnyúak (Hemiptera) rendjébe tartoznak, és azon belül a poloskák (Heteroptera) alrendjébe.
Miért nem bogár?
A bogarak (Coleoptera) szintén a rovarok osztályába tartoznak, de a szárnyuk felépítése különbözik a poloskákétól. A bogarak első pár szárnya kemény, elülső fedőszárnnyá módosult (ezek a szárnyak az úgynevezett elitre), míg a második pár szárnyuk finom és hártyás, amelyet repülésre használnak.
Ezzel szemben a poloskák szárnya félig kemény, félig hártyás, amelyről a nevük is származik (félfedelesszárnyúak). A rovarok e csoportja eltérő módon táplálkozik és él, mint a bogarak, és a szájszerkezetük is különbözik: a poloskák szúró-szívó szájszervekkel rendelkeznek, amelyeket táplálékuk (növényi nedvek, esetenként más rovarok testnedvei) kiszívására használnak.
Ezért a mezei poloska egy rovar, pontosabban a félfedelesszárnyúak közé tartozik, és nem bogár, bár sokan a hétköznapi beszédben tévesen bogárnak nevezik.